Romuald Koperski

Podróżnik, przewodnik po Syberii, pionier wypraw samochodowych po rozległych jej terenach. Pilot samolotowy I klasy, pisarz, dziennikarz reportażysta, fotograf, nurek oraz zawodowy muzyk pianista. Rekordzista Guinnessa.

 

Autor książek: (?Pojedynek z Syberia, Przez Syberie na gape,1001 Obrazów Syberii, Syberia Zimowa Odyseja,,Ocean Niespokojny, Na wiosłach przez Atlantyk?), autor wystaw fotograficznych i wielu publikacji poświęconej Syberii, którą wielokrotnie przemierzył na całej długości oraz szerokości geograficznej.

 

Prowadzi Fundację działalnością dobroczynną m.in. na rzecz rodaków zamieszkujących Syberię, a także działania na rzecz ochrony dziedzictwa narodowego na Wschodzie. Fundacja którą kierował, organizowała m.in. wakacje dla polskich dzieci z Syberii oraz akcję ?Okulary da Syberii? i wiele innych. 

Pomysłodawca oraz organizator trzech edycji rajdu samochodowego ?Transsyberia?, w tym trwającego 39 dni najdłuższego i najtrudniejszego rajdu samochodowego na świecie - ?Transsyberia Gigant 2004? Atlantyk -  Pacyfik - Atlantyk, liczącego 30.000 km.

Dziesiątki eksploracyjnych wypraw:

m.in. Jakucja, Chakasja, Ałtaj, Buriacja, Czukotka, Kołyma, Kamczatka, Góry Wierchojańskie, Jabłonowe, Czerskiego, Czekanowskiego, Momskie, Sajany, Chaman-Daban, Suntar-Chajata, polarne rejony Syberii.

Pierwsza w historii udana ekspedycja samochodowa na trasie Zurych - Nowy Jork (1994). Trasa tej pionierskiej wyprawy wiodła przez bezkresne obszary Syberii oraz Ameryki Północnej,

Dwudziestokrotny przejazd samochodowy przez Syberię na długości geograficznej - ponad 280.000 km!

Samotny spływ gumowym pontonem najdłuższą syberyjską rzeką Lena od źródeł w górach bajkalskich do Morza Arktycznego (4.500km),

W 2002 r. zorganizował zakończoną sukcesem zimowa wyprawę do Jakucji w poszukiwaniu grobu Jana Czerskiego.

Pionierska zimowa wyprawa samochodowa wzdłuż wybrzeża Oceanu Arktycznego. Badanie trasy dojazdu do Cieśniny Beringa.

Kilkunastokrotny przejazd przez Mongolie na jej długości i szerokości geograficznej, wyprawy dookoła Mongolii.

Pomysłodawca oraz kierownik najtrudniejszej w historii motoryzacji zimowej ekspedycji samochodowej, z Przylądka Roca w Portugalii przez Syberie, na dalekie krańce Czukotki. Międzynarodowa polsko-rosyjska ekspedycja w 2008 roku, ekstremalnym przejazdem z przylądka Roca w Portugalii, na krańce Czukotki, jako pierwsza w historii motoryzacji spięła zachodnie krańce Eurazji ze wschodnimi. Dotychczas nikt nie dotarł dalej pojedynczym pojazdem.

Jako muzyk w styczniu 2010 r., wykonał najdłuższy koncert fortepianowy na świecie, trwający 103 godziny i 8 sekund. 10 marca 2010 r. Kapituła Księgi Rekordów Guinnessa, przyznała mu Certyfikat nowego rekordu świata.

W 2013 r. łodzią wiosłową ?Pianista? podjął się przejścia przez Ocean Spokojny pomiędzy japońskim portem Choshi, a San Francisco. Po pokonaniu prawie 700 mil ze względu na niesprzyjające warunki meteorologiczne przerwał rejs.  

W styczniu 2015 r. przewodził zimowej wyprawie przez Syberię ?Sibiria Arctic Expedition?, która trzema pojazdami dotarła aż na Czukotkę.

Jesienią 2016/17 r. na pokładzie łodzi wiosłowej ?Pianista? dokonał przejścia przez Ocean Atlantycki z Wysp Kanaryjskich do Wysp Karaibskich. Rejs trwał 77 dni 4 godziny 20 minut.


 


Informacje inne

Książki autorstwa Romualda Koperskiego.

Czytaj

Do nabycia audiobook autorstwa Romualda Koperskiego pt.

Czytaj