WYPRAWA NA KONIEC ŚWIATA - KOŁYMA

SCHEMAT WYPRAWY

Dzień 1,
- Przelot na trasie Gdańsk - Warszawa - Moskwa - Magadan
- Czas przelotu z Moskwy wynosi 8 godzin
- Różnica czasu z Polską wynosi + 10 godzin

Dzień 2,
- Około 15.00 miejscowego czasu lądujemy na oddalonym 50 km od Magadanu lotnisku w miejscowości Sokół.
- Pojazdami uczestniczącymi w wyprawie przemieszczamy się do położonego na brzegu Morza Ochockiego hotelu.
- Każdy z uczestników wyprawy zostaje zakwaterowany w mini-apartamencie o europejskim standardzie. Hotel będzie bazą naszej wyprawy.
- Obiad w restauracji hotelowej.
- Dzień przeznaczony na odpoczynek po podróży, aklimatyzację ew. zwiedzanie miasta.
- Wieczorem uroczysta kolacja, w trakcie której zostanie szczegółowo omówiony plan wyprawy.

Dzień 3,
- Śniadanie w hotelu.
- Około 10.00 pojazdami uczestniczącymi w wyprawie udajemy się do portu, gdzie Mustrujemy się na statek.
- Statek jest zaprowiantowany w produkty żywnościowe, a także napoje.
- Wypływamy w całodniowy rejs po Zatoce Nagajewa. Zatoka ze wszystkich stron otoczona jest wysokim skalistym brzegiem, tworzy to niespotykane nigdzie indziej krajobrazy.
- W programie: wyspa ptaków, gwarantowany sukcesem połów ryb i krabów, wszak Morze Ochockie jest najobfitszym z wszystkich mórz. Do dyspozycji sprzęt wędkarski, klatki do połowu krabów, pomagający w eksploracji brzegu morskiego ponton typu "raft" z silnikiem. - Załoga bezpośrednio przyrządza złowione ryby. Na statku znajdują się wszystkie media włącznie z kabinami mieszkalnymi.
- Statek wyłącznie jest do naszej dyspozycji.
- Wieczorem powrót do hotelu, kolacja, podsumowanie dnia.

Dzień 4,
- Śniadanie w hotelu.
- Około 10.00 pojazdami towarzyszącymi w wyprawie, wyruszamy na okryty złą sławą Trakt Kołymski. Kołyma to nieprzyjazna człowiekowi subpolarna kraina, której powierzchnie zajmują góry i tundra. Panują tu arktyczne mrozy, przez większą część roku szaleją wiatry. W tych warunkach więźniowie przystąpili do pracy budowy drogi, jednocześnie sami budując swoje obozy, rozmieszczone wzdłuż wytyczonej do budowy trasy. Jedynym schronieniem przed dokuczliwym zimnem były obłożone mchem brezentowe namioty. Głodowe racje żywnościowe, brak opieki medycznej oraz wspomniane warunki klimatyczne sprawiały, że śmiertelność wśród zesłańców była duża. Zmarłych z chłodu i wycieńczenia często grzebano tam gdzie zmarli, czyli w nawierzchni będącej w budowie drogi. Stąd inna znana nazwa traktu - droga na kościach.
- Podczas liczącej około 100 km wyprawy docieramy do miejscowości Ola, miejsca lądowania ekspedycji Bilibina w 1928 roku. Po drodze podziwiamy podobne do norweskich fiordów skaliste zatoki oraz miejsca związane z historią Kołymy. Docieramy do punktów "gadla i płaszcziatka".
- Obiad w hotelowej restauracji.
- Po obiedzie wyjazd na miejsce poświęcone represjonowanym - "maske skarbi" oraz do muzeum gułagu.
- kolacja w restauracji hotelowej podsumowanie dnia.

Dzień 5,
- Śniadanie w hotelu.
- Około 10.00 pojazdami towarzyszącymi w wyprawie wyruszamy do kopalni złota, bowiem Kołyma jest rosyjskim zagłębiem wydobycia tego kruszcu. W programie pobyt w "Afinaszce" - zakładzie, w którym zobaczymy technologię wytopu sztabek oraz monet ze złota. Wizyta w niedostępnym dla postronnych osób zakładzie jest wyjątkową atrakcją zważywszy na fakt, iż sam gubernator magadańskiej obłaści wydał na nią zgodę.
- Obiad w hotelowej restauracji.
- Po obiedzie wizyta w pracowni artystycznej specjalizującej się w wykonywaniu biżuterii z samorodków złota. To jedyne miejsce na świecie, gdzie taką biżuterię wraz ze stosownym certyfikatem można nabyć.
- Kolacja w hotelowej restauracji, podsumowanie dnia.

Dzień 6,
- Śniadanie w hotelu.
- Około 07.00 pojazdami towarzyszącymi w wyprawie wyruszamy w Góry Kołymskie. W Programie: przełęcz nad "doliną śmierci" - pozostałości po gułagach Kołymy. Po drodze liczne brody, przełęcze, przepaście, a przede wszystkim cudowne krajobrazy - trudno takich szukać gdzie indziej.
- Obiad w hotelowej restauracji.
- Zwiedzanie miasta, zakupy pamiątek itd.
- Uroczysta, podsumowująca wyprawę kolacja.

Dzień 7,
- Śniadanie w hotelu.
- Około 12.00 wyjazd na lotnisko do m. Sokół
- Około 17.30. wylot do Moskwy
- Około 17.50 przylot do Moskwy (zmiana strefy czasowej)
- Godz. 21.00 wylot do Warszawy
- Godz. 21.00 Warszawa
- Godz. 22.00 wylot do Gdańska

Program jest programem ramowym, na życzenie może zostać rozszerzony o spotkania biznesowe, a także polowania (nie są wymagane uprawnienia i posiadanie broni), przelot helikopterem na miejsce polowania w niedostępne rejony Syberii i wiele innych atrakcji.

To nietuzinkowa wyprawa, to świat, który jest jeszcze dla przeciętnego turysty niedostępny. Więcej turystów było na Evereście i Biegunie Północnym, aniżeli na Kołymie.

Pomagamy w załatwieniu formalności wizowych.

Informacje inne

Książki autorstwa Romualda Koperskiego.

Czytaj

Do nabycia audiobook autorstwa Romualda Koperskiego pt.

Czytaj